Przegląd budowlany

Budownictwo modułowe — jakie korzyści daje ten typ budownictwa?

Marcin Wójcik, 16.04.2023 r.

Podczas budowy obiektów użyteczności publicznej, takich jak np. szkoły, szpitale, biurowce, galerie handlowe czy hotele, coraz częściej wykorzystuje się tzw. budownictwo modułowe. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne pod względem finansowym, ale również pozwalające zaoszczędzić sporo czasu. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ekologiczne i energooszczędne budownictwo modułowe drewniane. Dlaczego zatem warto zainwestować w tę technologię? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zapraszam do lektury!

Budownictwo modułowe — jakie korzyści daje ten typ budownictwa?

Drewniane budownictwo modułowe — co to takiego?

Drewniane budownictwo modułowe wykorzystuje drewno w całym procesie produkcyjnym. Poszczególne moduły mogą składać się nawet z 90% z samego drewna. To rozwiązanie niezwykle ekologiczne, tanie i łatwe w przygotowaniu. Przede wszystkim proces tworzenia obiektów modułowych znacząco odbiega od tradycyjnego pojęcia budowy. Znajdują tutaj zastosowanie tzw. prefabrykaty przestrzenne, które nie tylko przyspieszają pracę, ale również ułatwiają działania montażowe.

Wszelkie komponenty potrzebne do wybudowania obiektu modułowego powstają w zamkniętych halach. W rezultacie pracowników nie ograniczają warunki pogodowe, a elementy zjeżdżające z taśm produkcyjnych są gotowe w 90%. Przekłada się to na znacznie efektywniejszą pracę zespołu budowlanego i możliwość ukończenia obiektu w nawet kilka dni.

Zalety budownictwa modułowego

Wśród zalet budownictwa modułowego należy wymienić przede wszystkim ogromną elastyczność. Rozwiązanie to pozwala zaprojektować budynek dowolnej wielkości — w tym różne układy pomieszczeń. W razie potrzeby można w łatwy sposób zwiększyć lub zmniejszyć wielkość budynku — wystarczy dodać lub odłączyć poszczególne moduły.

Obiekty modułowe z łatwością da się też przetransportować w inne miejsce. W zasadzie da się przenieść bez większych trudności cały budynek lub tylko jego konkretne części. Proces montażowy zajmuje bowiem zaledwie chwile, by obiekt był gotowy do użycia, co w przypadku budynków użyteczności publicznej jest niezwykle ważne z uwagi na terminowość i ewentualne problemy inwestycyjne.

Drewniane budownictwo modułowe pozwala też ograniczyć ilość niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Sam proces budowy jest w pełni ekologiczny, a większość komponentów nadaje się do recyklingu. Ponadto budynek modułowy można postawić w dowolnym miejscu i to niezależnie od odległości od zakładu produkcyjnego.=

Budynki modułowe cechują się też trwałością i wytrzymałością. Drewniane konstrukcje tego typu są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a szacowana trwałość wynosi od 60 do 90 lat. W pełni zautomatyzowany proces produkcyjny ułatwia także zachowanie najwyższych standardów związanych m.in. z precyzją wymiarów.

Podsumowanie

Budownictwo modułowe to obecnie jedno z najkorzystniejszych rozwiązań w kontekście budowy obiektów użyteczności publicznej. Mowa tutaj zarówno o oszczędności czasu (skrócenie czasu budowy nawet 70%), jak i pieniędzy. Z drewnianych modułów mogą powstać hotele, szpitale, biura, budynki mieszkalne, szkoły czy galerie — inwestycję można dostosować pod konkretne potrzeby.