Przegląd budowlany

Czy warto kupić agregat prądotwórczy do domu?

Choć sieć elektroenergetyczna w naszym kraju podlega systematycznej modernizacji, to jednak wciąż wiele linii przesyłowych, zwłaszcza linii napowietrznych, narażonych jest na przypadkowe uszkodzenie, na przykład podczas burzy. Tego typu awarie trwają nierzadko kilka czy nawet kilkanaście dni. Aby zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, warto zainwestować w profesjonalny agregat prądotwórczy o mocy działania dostosowanej do swoich potrzeb.

Awarie linii zasilania

Zasilanie awaryjne domu – kiedy się przydaje?

Agregat prądotwórczy to urządzenie wyposażone w silnik napędzany benzyną, ropą lub gazem ziemnym. Jest to sprzęt przeznaczony do wytwarzania energii elektrycznej potrzebnej do zasilania wielu domowych urządzeń, takich jak sprzęt RTV i AGD, sprzęt komputerowy czy smartfony. Agregaty wykorzystuje się również jako awaryjne źródło zasilania dla elektronarzędzi i szeregu innych sprzętów elektrycznych, takich jak pompy, systemy klimatyzacji, urządzenia grzewcze czy wentylacyjne. Dzięki obecności agregatu prądotwórczego w gospodarstwie domowym, nawet w przypadku odcięcia zasilania zewnętrznego, wciąż możemy korzystać z funkcjonalności oferowanych przez wiele urządzeń elektrycznych. Przy odpowiednim skonstruowaniu całego systemu domowego zasilania i wpięciu do niego agregatu prądotwórczego, w przypadku przerwy w dostawach energii elektrycznej z elektrowni, wciąż możemy korzystać z domowych urządzeń elektrycznych – musimy pamiętać jedynie o uzupełnianiu paliwa w agregacie.

Zasilanie awaryjne sprawdzi się przede wszystkim w domach jednorodzinnych, w których jest miejsce na ustawienie agregatu, a także w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza w tych, które są nastawione na hodowlę bydła – dostęp do systemu zasilania awaryjnego jest niezbędny, jeśli nie chcesz stracić możliwość korzystania ze sprzętu potrzebnego do pozyskiwania i przechowywania mleka podczas przedłużającej się awarii sieci energetycznej. Własny agregat prądotwórczy to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed przedłużającymi się przerwami w dostawach prądu, co najczęściej związane jest z różnego rodzaju klęskami żywiołowymi.

Czy istnieją ciche agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy do domu nie musi być urządzeniem o dużych gabarytach, głośnym i uciążliwym dla otoczenia. Oczywiście w przypadku wyboru cichego urządzenia o mniejszych wymiarach, musimy liczyć się z ograniczoną mocą jego działania – ilością energii elektrycznej, jaką wyprodukuje. Jednak w przypadku wielu gospodarstw domowych niewielki, cichy agregat prądotwórczy, będzie rozwiązaniem całkowicie wystarczającym.

W sprzedaży znajdziemy wiele modeli agregatów do zastosowań domowych. Najmniejsze z nich mają formę walizki. Zajmują niewiele miejsca i są łatwe do przeniesienia. Warto jednak pamiętać, że tego typu sprzęt wytwarza niewielką ilość prądu, przez co nie sprawdzi się jako urządzenie zdolne do zasilenia w energię elektryczną całego gospodarstwa domowego. Przenośne generatory prądu to zwykle urządzenia o mocy do 1,5kVA (maksymalnie 1500W), a zatem ilość energii, jaką wytwarzają, jest wyraźnie ograniczona. Jeśli potrzebujesz sprzętu o większej mocy, koniecznością stanie się zakup dużego generatora stacjonarnego. Co warte podkreślenia, część tego typu urządzeń to tzw. ciche generatory prądu, czyli sprzęt specjalnie wygłuszony, mniej uciążliwy dla otoczenia. Pomimo nowoczesnej konstrukcji, tego typu agregaty wciąż są sprzętem stosunkowo głośnym. Jeśli jednak zależy Ci na dostępie do większej ilości energii, warto pójść na kompromis.

Gdzie kupić agregat do domu?

Jeśli chcesz zainwestować w cichy agregat do domu, sprzętu tego typu warto szukać w dobrze zaopatrzonych sklepach z narzędziami, w marketach budowlanych czy w wielkopowierzchniowych sklepach z wyposażeniem do domu i ogrodu. Warto pamiętać, że zakup agregatu, zwłaszcza urządzenia stacjonarnego, to zawsze dość duża inwestycja, a zatem należy odpowiednio się do niej przygotować. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy technicznej i nie wiesz, jaki model agregatu wybrać (jak model sprawdzi się w Twoim domu), najlepiej skonsultuj się z doświadczonym elektrykiem lub wyspecjalizowaną firmą zajmującą się sprzedażą, ewentualnie montażem tego typu urządzeń. Szukając agregatu do domu, nie warto również kierować się zasadą przesadnej oszczędności. Markowy sprzęt jest na ogół znacznie trwalszy, a jego konstrukcja sprawia, że jest również sprzętem mniej zawodnym w działaniu i na ogół dość cichym w pracy – mniej uciążliwym dla otoczenia. Oczywiście takie urządzenia są droższe, ale jeśli już decydujemy się na montaż systemu zasilania awaryjnego w domu, warto nieco do niego dopłacić i mieć pewność, że agregat nie zawiedzie naszego zaufania w najmniej odpowiednim momencie.

Zakup agregatu prądotwórczego do domu to dobra opcja dla każdego, kto chce się zabezpieczyć na okoliczność przypadkowych awarii sieci elektroenergetycznej. To także najlepszy sposób na zachowanie możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych w przypadku wystąpienia jakości rodzaju katastrofy naturalnej. Jeśli chcesz być gotowy na takie sytuacje, poszukaj firmy zajmującej się sprzedażą agregatów prądotwórczych i dopytaj, jaki model urządzenia będzie optymalnym wyborem dla Twojego domu.