Artykuły › Domki letniskowe

Domki letniskowe

Niemal każdy właściciel działki budowlanej rozważa wcześniej lub później zbudowanie domku letniskowego, czyli miejsca, w którym można przenocować, przechowywać narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy, a także miejsce, w którym można odpocząć od upału lub skorzystać z zaplecza sanitarnego. Niestety jednak, budowa domku letniskowego na działce wymaga posiadania pozwoleń na budowę, których zorganizowanie jest czasochłonne. Poza tym, musimy przemyśleć rodzaj domku, który chcemy mieć na działce: domek całoroczny, czy sezonowy? Domek z drewna, czy domek z tworzyw sztucznych? Domki z bali, czy domki z prefabrykatów? Poniżej postaramy się przybliżyć kilka kwestii, które są najbardziej nurtujące dla osób przymierzających się do zorganizowania sobie domku letniskowego na działce.

Domek całoroczny czy sezonowy?

Domki letniskowe to obiekty wykorzystywane głównie latem. Jeśli jesteśmy przekonani, że zima to czas, kiedy nie będzie nam brakowało wyjazdów na działkę, wówczas możemy zdecydować się na domek letniskowy sezonowy. Może to być domek stelażowy lub domek o cienkich ściankach wykonanych z desek. Tego rodzaju domek nie będzie izolował wnętrz przed jesienno-zimowym chłodem. Stanowi on jedynie osłonę przed wilgocią i podmuchami wiatru, dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na ograniczeniu się w zamieszkiwaniu działki tylko do okresu wiosenno – letniego.

Domek drewniany na działce może stać się naszym ulubionym miejscem letniego odpoczynku (źródło: Ogrodosfera)
Domek drewniany na działce może stać się naszym ulubionym miejscem letniego odpoczynku
(źródło: Ogrodosfera)

Osoby, którym zależy na domkach całorocznych, powinny skupić się na technologii budowania z drewna z pełnym stelażem i często z fundamentami. Coraz chętniej sięga się także po technikę budowania z bali. Domki całoroczne mogą być ogrzewane w zimie i służyć nam przez cały rok. Komfortem często niczym nie ustępują tradycyjnym domom z drewna. niestety jednak, tego rodzaju obiekty wnosi się etapami i trwa to zwykle nie krócej niż w przypadku budowy pełnego domu jednorodzinnego.

Film przedstawiający jak przebiega samodzielny montaż domku kupionego z gotowych elementów:

Domek działkowy bez pozwolenia na budowę

Od kilku lat dyskutuje się nad planami zniesienia obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę dla małych budynków na działce rekreacyjnej. Niestety jednak, przepisy takie nadal nie weszły w życie, ani też nie zostały opracowane. Obecnie, jeśli chcemy mieć domek letniskowy na działce, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę pociąga za sobą konieczność przejścia przez czasochłonną procedurę biurokratyczną. Wiele osób decyduje się zignorować przepisy i zbudować domek na działce mimo nieposiadania na to formalnego pozwolenia. Okazuje się bowiem, że możliwe jest posiadanie domku letniskowego na działce mimo nieposiadania pozwolenia na budowę i niezostanie za to ukaranym.

Nawet mały domek działkowy może być nam niezwykle pomocny podczas weekendowych wyjazdów na działkę
Nawet mały domek działkowy może być nam niezwykle
pomocny podczas weekendowych wyjazdów na działkę

Przepisy regulujące wydawanie pozwolenia na budowę budynków na działkach (art. 29 ust. 2 ustawy Prawo Budowlane) dopuszczają możliwość swobodnego wzniesienia na działce budynków gospodarczych wolnostojących, altan i wiat, a także przydomowych oranżerii, których powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Oznacza to, że nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę dla tych budynków. Dodatkowym obostrzeniem jest to, że łączna ilość takich budynków nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Na zdjęciu: Domek działkowy drewniany z dachem krytym gontem
Na zdjęciu: Domek działkowy drewniany z dachem krytym gontem
(źródło: Ogrodosfera.pl)

Co zrobić, jeśli zechcemy mieć domek letniskowy przekraczający określoną powierzchnię 25 m2, a jednocześnie przeraża nas ilość formalności koniecznych do wypełnienia przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę?

Odpowiedzią według niektórych jest fakt, że ta sama ustawa o prawie budowlanym pozwala na swobodne wznoszenie tak zwanych tymczasowych obiektów budowlanych, które nie mają fundamentów ani żadnego innego rodzaju trwałego połączenia z gruntem. Obiekty te muszą być przeznaczone do rozmontowania lub przeniesienia w inne miejsce po 4 miesiącach od momentu zgłoszenia ich obecności w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Obiektem o charakterze tymczasowym, niepołączonym na trwałe z podłożem jest na przykład drewniany domek działkowy, który można usunąć z działki po tym jak minie lato. Aby można było cieszyć się nim w zgodzie z prawem, wystarczy zgłosić fakt obecności na naszej działce obecności wspomnianego wyżej obiektu o charakterze tymczasowym. Domek letniskowy w tym rozumieniu prawa nie musi mieć powierzchni nieprzekraczającej 25 m2. Dla wielu osób jest to bezproblemowy sposób na spędzenie wakacji na działce, na której stoi domek letniskowy. Problemem jednak może okazać się w tym przypadku fakt, że po zakończonym sezonie domek musi zostać usunięty z działki lub rozebrany.

Domek ogrodowy drewniany bez trwałego połączenia z podłożem
Na zdjęciu: Domek działkowy drewniany z dachem krytym gontem
(źródło: Ogrodosfera.pl)

Barakowozy

Innym pomysłem Polaków słynących z wrodzonego sprytu i niechęci do podążania za literą prawa w absolutnie każdej sytuacji jest ustawienie barakowozu. Barakowóz to zwykle stary pojazd, który kupuje się za grosze. Jeśli ktoś ma żyłkę majsterkowicza, przyjemnością będzie dla niego przerobienie barakowozu na wygodne letnie lokum dla rodziny na letnie wieczory. Niektóre nadmorskie miejscowości bazują wręcz w całości na udostępnianiu turystom takich zaadaptowanych barakowozów. Są to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki budowlanej, gdzie na małej powierzchni mieści się aneks kuchenny, salon, oddzielna sypialnia i pomieszczenie sanitarne. Jeśli zdecydujemy się na taki barakowóz, musimy zwrócić uwagę, aby, podobnie jak w przypadku domków działkowych przenośnych, były to obiekty nietrwale związane z podłożem. Jednym słowem, barakowóz musi być mobilny. Należy także unikać połączenia go z systemem wodno-kanalizacyjnym ( w takim wypadku urzędnik mógłby zaliczyć barakowóz do obiektów budowlanych.

Więcej informacji o rodzajach

Nawet mały domek działkowy może być nam niezwykle pomocny podczas weekendowych wyjazdów na działkę
Nawet mały domek działkowy może być nam niezwykle
pomocny podczas weekendowych wyjazdów na działkę