Przegląd budowlany

Dźwig platformowy czym jest i w jakich warunkach się sprawdzi?

Co roku windy stają się coraz bardziej popularne. Na świecie powstają coraz wyższe budynki, w większość z nich istnieje konieczność instalacji windy. Budynki zróżnicowane są pod kontem przeznaczenia czy też architektury co sprawia, że na rynku rośnie zapotrzebowanie na windy różnych rodzajów. Producenci wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu i produkują coraz to nowe typy wind. W artykule opiszemy dźwig platformowy oraz odpowiemy na pytanie w jakim budynku się sprawdzi.

Dźwig platformowy

Dźwig platformowy informacje

Dźwigi platformowe zaprojektowane są do transportu zarówno osób jak i osób z towarami lekkimi. Przykładowo z powodzeniem dźwigiem platformowym możemy transportować wózek z dzieckiem wraz z opiekunami lub kilka osób wraz z zakupami. Dźwig platformowy idealnie sprawdzi się również do transportu osób niepełnosprawnych pomiędzy kondygnacjami.

Niezaprzeczalnie ten rodzaj wind wyróżnia niższa cena od klasycznych wind osobowych czy towarowych. Dźwigi platformowe nie posiadają automatycznie otwieranych drzwi. Na każdej z kondygnacji zainstalowane są natomiast drzwi uchylne, które otwierają się kiedy zamierzamy wysiać na danym piętrze.

Gdzie instalować dźwig platformowy?

Najczęściej dźwigi platformowe instalowane są w prywatnych domach, przedszkolach czy instytucjach publicznych. Ułatwiają one poruszenie się po różnych piętrach osobą niesprawnym fizycznie czy starszym. Jeśli jesteśmy bardziej wymagający możemy sami spersonalizować wnętrze windy, wybrać materiały czy kolory kabiny. Podłoga w windzie może być wykonana z tworzywa gumowego, które jest łatwe w czyszczeniu a zarazem wygląda estetycznie.

By podjąć decyzje o instalacji tego typu windy powinnyśmy skontaktować się z dostawca wind i sprawdzić techniczne możliwości. Może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem by dobrze wykorzystać szyb windowy, będzie zamówienie windy na wymiar. Jest to rozwiązanie nieznacznie droższe a jednocześnie pozwalające wykorzystać potencjał naszego budynku.

Dodatkowe wyposażenie windy platformowej

Dźwig platformowy poza standardowym wyposażenie, może posiadać szereg udogodnień. Przykładowo panel LED wraz z wskazaniem obecnego piętra, dotykowy panel do wyboru kondygnacji, głośniki zlokalizowane w górnej części dźwigu, oświetlenie o zmiennym kolorze czy całą przeszkloną kabinę. Pamiętajmy, że możemy również wybrać materiały wyższej jakości przykładowo drewno o widocznej strukturze czy chromowane listy zdobiące.

Wybierając firmę do instalacji naszej windy pamiętajmy o gwarancji oraz o odpowiednim serwisie zarówno w trakcie jak i po okresie gwarancyjnym. Nawet jeśli nie będziemy często użytkować windy, część elementów eksploatacyjnych będzie wymagała wymiany. Części do wind w dużych hurtowniach dostępne są w krótkim czasie co sprawia, że przestoje w pracy nawet podczas awarii nie powinny być długie.

Zastosowanie dźwigów platformowych jest bardzo szerokie. Na ich korzyść przemawia niska cena oraz prosta konstrukcja. Te cechy sprawiają, że ten rodzaj windy co roku jest bardziej popularny zarówno wśród klientów indywidualnych jak i przez administratorów budynków, którzy decydują o modernizacji lub instalacji windy.  Windy platformowe powinny być odpowiednio serwisowane, a części zużyte na bieżąco wymieniane. Tylko cykliczny dokładny serwis sprawi, że dźwig platformowy będzie służył nam przez długie lata.