Przegląd budowlany

Formalności niezbędne przy zakupie wiaty rowerowej

Dostępne na rynku wiaty rowerowe mają bardzo zróżnicowaną formę i kształt. Najczęściej są to konstrukcje ogólnodostępne, których powierzchnia użytkowa oscyluje w granicach 5 - 10 metrów kwadratowych. Sam wybór odpowiedniej wiaty to jednak nie wszystko. Istotne jest również spełnienie wielu formalności, będących jednocześnie obowiązkiem inwestora. Co to za formalności?

Wiaty rowerowe

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Od razu należy podkreślić, że od strony prawnej, wiata wiacie nie jest równa. Jeśli jest to konstrukcja wolnostojąca, to jak najbardziej w tym przypadku wystarczy jedynie podstawowe zgłoszenie. Jeśli w ciągu 21 dni od jego przedstawienia stosownemu urzędowi inwestor nie otrzyma odpowiedzi, może on realizować swoją inwestycję. Niestety, w przypadku wiat, które nie spełniają założeń konstrukcji wolnostojących (przyleganie do ściany, fundamenty), konieczne będzie złożenie dokumentacji w ramach pozwolenia na budowę. W tym przypadku trzeba będzie czekać ponad 70 dni na wydanie decyzji i jej uprawomocnienie się.

Gwarancja i dokumentacja techniczna

Zakupiona i budowana wiata powinna być przede wszystkim niezawodna. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji zamykanych za pomocą zabudowanych zamków. Gwarancja ta ma szczególną wagę w przypadku konstrukcji przeznaczonych do użytku publicznego, które muszą spełniać określone zasady bezpieczeństwa. W przeciwnym razie koszt ewentualnych odszkodowań musiałby pokryć inwestor. W przypadku inwestycji takich jak wiata rowerowa, bardzo ważna jest też odpowiednia dokumentacja techniczna. To na jej podstawie sporządzany jest projekt konstrukcji wiaty, który - co ważne - musi spełniać założenia prawa budowlanego (również w odniesieniu do odległości sąsiedzkich budynków).

Certyfikaty powłoki

Inwestor decydujący się na zbudowanie wiaty rowerowej powinien zadbać również o to, by nabyta przezeń konstrukcja posiadała odpowiedni certyfikat powłoki. Mowa tu oczywiście o powłoce ochronnej zabezpieczającej strukturę wiaty przed działaniem wilgoci. Musi ona nie tylko być odpowiednio gruba, ale też wykonana z tworzyw o wystarczająco dużej odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (zwłaszcza wilgoci i promieniowania UV).

Podsumowanie

Reasumując, postawienie wiaty rowerowej to zadanie, które nie ogranicza się jedynie do realizacji konkretnych prac budowlanych. Na stronie wiatarowerowa.pl można znaleźć szereg produktów, które posiadają całą niezbędną dokumentację techniczną.