Przegląd budowlany

Jak działa agregat na gaz ziemny?

Agregaty prądotwórcze do zespoły urządzeń, które mają za zadanie dostarczać nam elektryczności tam, gdzie nie doprowadzono prądu z elektrowni. Mogą też przydać się jako źródło zasilania awaryjnego. Sprawdzamy na jakie paliwa urządzenia te mogą działać.

Jak działa agregat na gaz ziemny?

Silnik i prądnica

Każdy agregat to tak naprawdę zespół dwóch urządzeń. Składają się na niego silnik spalinowy oraz prądnica elektryczna. Silnik zasilany może być różnymi rodzajami paliwa. Zdecydowanie najbardziej popularne są agregaty napędzane benzyną lub ropą. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że są lekkie i można je łatwo przenosić. Niewielka ilość paliwa wystarcza bowiem na całkiem długi czas pracy urządzenia. Jednak, jak zaraz się dowiemy, silnik taki można zasilać również innymi typami paliw, czyniąc go bardziej uniwersalnym.

Przykładowe agregaty na paliwa alternatywne znaleźć można między innymi na tej stronie: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Zauważymy, że jedną z opcji jest wykorzystanie gazu. Tak samo, jak silnik samochodowy można wyposażyć w instalację LPG, tak samo zrobić można z silnikiem napędzającym agregat. Można więc wykorzystać tytułowe LPG, ale również gaz ziemny, czyli CNG. Co ciekawe, istnieją nawet rozwiązania, które potrafią wykorzystać paliwo gazowe pochodzące bezpośrednio z instalacji gazu ziemnego.

Alternatywne źródło energii

Jeżeli mieszkamy na wsi i często zawodzi u nas energetyka, są częste przerwy w dostawie prądu, możemy zrobić z powyższego użytek. Wystarczy zakupić specjalny agregat na gaz ziemny, który pochodził będzie bezpośrednio z instalacji doprowadzonej do nas do domu. Można też wykorzystać gaz ze zbiornika, jeśli taką instalację eksploatujemy (wtedy gazem jest propan-butan).

Działanie jest bardzo proste, do silnika napędzającego urządzenie, zamiast rozpylonej benzyny lub ropy, dawkowany jest po prostu gaz. Często są to nawet identyczne silniki, jak w bliźniaczych modelach agregatów, gdzie wykorzystuje się wspomniane przed chwilą paliwa ciekłe. Jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego, wystarczy zamówić odpowiedni agregat, a cały nasz dom będzie mógł korzystać z prądu zawsze wtedy, gdy nastąpi jakaś awaria. Jeżeli tylko nie doprowadzi ona do zaniku ciśnienia gazu w instalacji, to nadal będziemy mogli swobodnie korzystać z prądu.

Jak możemy się przekonać, agregaty prądotwórcze dostępne obecnie mają bardzo szerokie zastosowanie. Jest tak między innymi dzięki mnogości paliw, którymi można te urządzenia zasilać. Tyczy się to zarówno małych maszyn, które generują ledwie kilka kilowatów mocy, jak również bardzo dużych generatorów, potrafiących dostarczyć ich nawet kilkaset.