Artykuły › Płytki elewacyjne

Płytki elewacyjne

Płytki elewacyjne służą do pokrycia fasady domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej, zazwyczaj na wysokości około 2 metrów. Rzadkością jest układanie płytek na całej wysokości budynku. Płytki elewacyjne są wyśmienitą alternatywą dla delikatnych tynków, które szybciej pękają i ulegają uszkodzeniom.

Płytki

Płytki - funkcjonalność, właściwości

Płytki elewacyjne służą do pokrycia fasady domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej, zazwyczaj na wysokości około 2 metrów . Rzadkością jest układanie płytek na całej wysokości budynku. Płytki elewacyjne są wyśmienitą alternatywą dla delikatnych tynków, które szybciej pękają i ulegają uszkodzeniom.

Płytki elewacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów.  Te wykonane z klinkieru prezentują się wyjątkowo efektownie, a ich żywotność jest niezwykle duża. Płytki klinkierowe są wytrzymałe i odporne, dlatego świetnie sprawdzają się w przestrzeniach przy szlakach komunikacyjnych, gdzie tradycyjny tynk zawodzi i szybko ulega zniszczeniom. Płytki klinkierowe są równie mocne i stabilne, jak cegły klinkierowe, wykonywane są w podobnej technologii, za to są lżejsze niż cegły i łatwiej jest je montować.

Płytki elewacyjne z klinkieru

Płytki elewacyjne z klinkieru są także odporne na zabrudzenia.  Plamy i bród nie wnikają w ich strukturę i łatwo jest je usunąć. A ponieważ płytki nie wchłaniają wilgoci mogą być śmiało stosowane w miejscach narażonych na zachlapanie i przy nieutwardzonym podłożu. Same stanowią barierę przeciwwilgociową, chroniąc siebie i ściany.

Płytki elewacyjne z klinkieru są także odporne na promienie słoneczne i zmienne temperatury. Dobrze trzymają się podłoża do którego zostały utwierdzone i nie ulegają odkształceniom, elewacje z nich wykonane  po wielu dziesiątkach lat użytkowania prezentują się równie pięknie jak w dniu montażu.

Płytkie elewacyjne z kamienia naturalnego

Płytki elewacyjne mogą być także wykonane z kamienia naturalnego. Najczęściej używa się w tym celu marmuru, onyksu, granitu i bazaltu.. sąto płytki bardzo eleganckie, unikatowe, odporne, ale też dosyć drogie.

Płytkie elewacyjne betonowe

Płytkie elewacyjne betonowe imitują płytki kamienne.  Najlepsze są te barwione w masie, gdyż odznaczają się trwałością koloru, odpornością na zarywania, są także dużo tańsze niż te wykonane z kamienia.

Płytki elewacyjne silikatowe

Płytki elewacyjne silikatowe są jednymi z najtańszych na rynku. Są ich dwa rodzaje -  jedne są zabarwione przez producenta, dostępne są w dość szerokiej gamie kolorystycznej i są odporne na zarysowania. Drugie dopiero użytkownik pokrywa specjalnymi farbami elewacyjnymi. Jest to rozwiązanie tańsze, jednakże tego rodzaju płytki nie są odporne na zadrapania i widoczne są nawet niewielkie uszkodzenia na ich powierzchni.

Płytki elewacyjne z żywic

Płytki elewacyjne z żywic niedawno zostały wprowadzone na polski rynek. Są tworzone z żywic syntetycznych wzmacnianych włóknem szklanym. Ich barwy są niezwykle trwałe, a one same odporne na uszkodzenia i trudne warunki pogodowe.

2017-03-23