Przegląd budowlany

Relokacja wielkogabarytowych obiektów przy pomocy samochodów HDS

Rozwój transportu umożliwia dzisiaj wygodne i bezpieczne przewożenie ładunków nawet na duże odległości. Nie byłoby to możliwe bez wyspecjalizowanych pojazdów, takich jak samochody HDS. Zaopatrzone w naczepy oraz dźwigi hydrauliczne samochody w prosty sposób podnoszą nawet kilkutysięczne ładunki, zdecydowanie usprawniając załadunek, rozładunek i przenoszenie z miejsca na miejsce. Dowiedz się, jak działają i jak możesz je wykorzystać do relokacji wielkogabarytowych obiektów.

Możliwości jakie daje wykorzystanie samochodu z dźwigiem

Jak działają samochody HDS?

Zasada działania samochodów HDS jest dość prosta. Wykorzystują one płyn – zazwyczaj jest to woda lub lekki olej, który jest pompowany przez tłoki. W efekcie wytwarza się siła pozwalająca na przenoszenie ciężkich ładunków w różnych płaszczyznach. Dzięki temu, że ciecz miesza się pod wpływem ciśnienia z pomp, tłoki ulegają wydłużeniu albo skróceniu. Połączone z dźwigniami i sterowane przez siedzącego w kabinie operatora umożliwiają podnoszenie ciężarów np. w czasie załadunku czy rozładunku.

Wysięg ramienia to czasem nawet 23 metry (Mercedes https://dzwigamy.com/samochody-z-hds/) – imponująca odległość, która znacznie ułatwia rozładunku i załadunki w trudno dostępnych miejscach. Oprócz dźwiga pojazd na naczepę, w której zmieści sporo towarów na paletach. Najczęściej są to płyty chodnikowe, kostka brukowa, drewno, okna i drzwi oraz wiele innych materiałów budowlanych. Równie dobrze radzi sobie z przewozem maszyn, rusztowań, kontenerów, beczek, a nawet łodzi. Problemem nie jest też transport materiałów sypkich, kruszyw itp.

Samochód z HDS

Przewóz dużych obiektów przy pomocy samochodów HDS

Nawet duże obiekty można wygodnie przewozić przy zaangażowaniu pojazdów HDS. Dźwigi z naczepami najpierw sprawnie załadują, a potem stabilnie zamocują ładunek, by rozładować go w miejscu docelowym. Trudno sobie wyobrazić, że te czynności miałyby być realizowane przez ludzi.

Samochody tej klasy są angażowane szczególnie do prac budowlanych. Na placach służą do przewożenia i rozładowywania materiałów budowlanych czy elementów konstrukcyjnych rusztowania. Od tradycyjnych dźwigów stacjonarnych różnią się tym, że są bardziej mobilne, wszechstronne i uniwersalne. Dzieje się tak dlatego, że w pojazdach można wymieniać osprzęt. Oznacza to swobodną zmianę haków na chwytaki, aby jeszcze stabilniej łapać ładunki o niestandardowych kształtach. Chwytaki przydają się też podczas wycinki drzew, dlatego samochody HDS są powszechnie spotykane w tartakach czy służbach leśnych. Tam liczy się też moc silnika oraz bieżniki w oponach pozwalające na dotarcie do trudniej dostępnych miejsc o grząskim gruncie.