Remont wnętrz

Remont wnętrz

Remont w pojęciu prawa budowlanego to roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego.

Warto zaznaczyć, że przy ich wykonywaniu można użyć innych materiałów budowlanych niż te, które zostały wykorzystane wcześniej. Z kolei przebudowa to prace budowlane, w wyniku których następuje zmiana parametrów technicznych lub użytkowych budynku.

Zobacz Remont budowlany

Remont
Remont budowlany

Planowanie i zgłaszanie

Jeżeli zaplanowane prace remontowe wymagają zgłoszenia, to wówczas masz dwa lata na rozpoczęcie prac. Do zgłoszenia trzeba dołącz m.in. oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością, mogą być wymagane plany robót budowlanych.

Uważaj!Rozpoczęcie przez Ciebie prac bez odpowiedniej zgody kwalifikuje się jako samowolę budowlaną, za którą grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł oraz nakaz przywrócenia nieruchomości do stanu sprzed remontu czy przebudowy.

Kiedy nie musisz zgłaszać remontu

W momencie, gdy chcesz przeprowadzić remont, ale bez naruszania elementów konstrukcyjnych budynku [zobacz co to za elementy konstrukcyjne], to wówczas nie musisz nikogo informować o podjętych działaniach. Podpowiem Tobie, że może to być wymiana glazury i terakoty, podłóg, okien (tylko nie zmieniaj wielkości ani kształtu otworu okiennego), drzwi (tak samo jak okna bez zmiany wymiaru), urządzeń technicznych (kuchenki, muszle klozetowe, zlewy) oraz instalacji sanitarnych.

Komu muszę zgłaszać remont

W tym sęk, że niektóre prace wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Z pierwszych przykładów podam Tobie, jak na przykład będziesz chciał dobudować balkon lub loggię musisz udać się do administracji państwowej odpowiedniego szczebla i prosić o uzyskanie zgody na pozwolenie na budowę.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe

No nie możesz dowolnie sobie zmieniać niektórych elementów jak należysz do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wiem, wielu to przeszkadza. Ale to jest tak, że jak my to dobrze, jak nam to źle. Zasady współżycia społecznego, czy ogólnie funkcjonowanie w społeczniości wymaga kompromisów.

Musisz sporządzić pismo, napisz swoje dane i opisz prace, które chcesz wykonać a następnie złóż w biurze spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Acha, musisz takie pismo złożyć, jeżeli chcesz na przykład wyburzyć ściany :) , ale też przy przeniesieniu grzejników oraz przy zmianach instalacji hydraulicznej, gazowej lub elektrycznej. Przy zmianach w instalacji zapewne będziesz musiał wynająć do tego fachowca posiadającego odpowiednie uprawnienia. Wiem, że wiele spółdzielni oraz zarządców stosuje ten wymóg, zresztą całkiem logicznie. [ Zapoznaj się rownież z instalacjami w budynku ]