Ściany działowe są najczęściej wykonywane z betonu, cegły, dyli gipsowych, bloczków gazobetonowych, a także w postaci ścianek zwanych "plastrem pszczelim".
Występujące często przypadki pęknięć w stykach ścian działowych z płytami stropowymi i ze ścianami nośnymi są spowodowane różnicą odkształceń poszczególnych elementów konstrukcji oraz ugięcia płyt stropowych.
Rodzaje ścian wewnętrznych zwanych działowymi zwykle zależą od konstrukcji domu. Do drewnianego domu szkieletowego stosuje się przeważnie ściany o konstrukcji szkieletowej (ściany z drewna albo ściany z płyt gipsowo-kartonowych). W domach murowanych zwykle buduje się ściany murowane (ale nawet w takim budynku można i warto zastosować wyciszone wełną mineralną lekkie ściany z płyt gipsowo-kartonowych, które nie stanowią dużego obciążenia dla stropu, i łatwo je ustawić w dowolnym miejscu).
Ciężar ściany wewnętrznej wewnętrznej zależy od jej grubości i materiału, z którego została zbudowana. Różnice między poszczególnymi rozwiązaniami mogą być znaczne. Spośród ścian murowanych, ze względów akustycznych lepsze są te o większym ciężarze (im większa masa, tym większa izolacyjność). Są one też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, że takie ściany znacznie obciążają stropy, które trzeba dodatkowo pod nie zbroić lub wzmacniać wykonanymi w ich grubości żelbetowymi żebrami.
Rodzaje ścian wewnętrznych murowanych
Na murowane ściany działowe stosuje się materiały:
- ceramiczne: cegły pełne lub dziurawki, cegły klinkierowe, pustaki poryzowane, pustaki poziomo drążone,
- z betonu komórkowego: bloczki i płytki,
- silikatowe, czyli wyroby wapienno-piaskowe: cegły i bloczki pełne lub drążone,
- keramzytobetonowe: cegły, pustaki i bloczki.
Rodzaje ścian wewnętrznych drewnianych
Używa się na nie drewna litego lub klejonego oraz materiałów drewnopochodnych: płyt wiórowych, twardych pilśniowych lub sklejki.
- ściany wewnętrzne o konstrukcji płytowej - mają szkielet drewniany obity z dwóch stron płytami, panelami boazeryjnymi lub deskami; przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się wełną mineralną,
- ściany wewnętrzne o konstrukcji ramowo-płycinowej mają widoczny szkielet drewniany wypełniony dekoracyjnymi płycinami zrobionymi z drewna albo płytami drewnopochodnymi, uprzednio okleinowanymi fornirem lub pomalowanymi. Takie ściany mogą mieć również wypełnienie ze szkła albo z papieru.