Przegląd budowlany

Słupki parkingowe organizują przestrzeń inwestycji

W dzisiejszych czasach nowe inwestycje budowlane rozwijają się bardzo prężnie. Deweloperzy, którzy zajmują się ich nadzorem a także projektanci i architekci robią wszystko, by tworzone przestrzenie były miejscami bezpiecznymi i komfortowymi dla mieszkańców.

Słupek parkingowy - gruby 80

Niestety, nie zawsze się to udaje. Dlaczego? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prozaiczna - brakuje systematyzujących przestrzeń słupków parkingowych.

Przychodzą mieszkańcy i robi się ciasno

Starannie zaprojektowana inwestycja może nas zaskoczyć w momencie, w którym budowa zostanie ukończona a obiekt oddany do użytku. Wraz z przybyciem nabywców mieszkań i lokali, rozwojem infrastruktury i lokalnego biznesu pojawia się bowiem coraz więcej samochodów. Nawet jeśli dokładnie zaplanowaliśmy miejsca parkingowe dla tychże często okazuje się, że auta zajmują każdą dostępną przestrzeń, w tym również tą przeznaczoną dla mieszkańców. Samochody stają na chodnikach, przejściach, ścieżkach i placach sprawiając, że okolica staje się niekomfortowa a nawet niebezpieczna.

Słupki parkingowe z betonu w sklepie eco-market.pl Betonowe słupki parkingowe z łańcuchami z eco-market.pl

Słupki parkingowe - prosty sposób na regulacje użytkowania przestrzeni

Tymczasem problemów tego typu można bardzo łatwo uniknąć. Rozwiązaniem, które skutecznie reguluje użytkowanie przestrzeni są słupki parkingowe. Skutecznie powstrzymują bowiem kierowców przed pozostawieniem swoich aut w miejscach do tego nie przeznaczonych. To jednak nie wszystko. Słupki parkingowe zwiększają bowiem również nasze bezpieczeństwo. W przypadku kolizji czy zjechania samochodu z trasy są w stanie zatrzymać auto przed wjechaniem np. na chodnik lub plac zabaw zmniejszając jego prędkość.

Dlaczego warto pomyśleć o nich już na etapie projektowania lub budowy inwestycji

W sytuacji, w której inwestorzy widzą, że przestrzeń dla mieszkańców zajęta jest przez parkujące samochody a oni sami zaczynają skarżyć się na ten stan rzeczy często podejmowana jest decyzja o budowie słupków parkingowych. Wiąże się to z dużymi kosztami i niedogodnościami dla mieszkańców. Postawienie słupków parkingowych wymaga często bowiem dodatkowych prac budowlanych np. wiercenia, drążenia, czasem też bardziej skomplikowanej ingerencji w podłożę. Dlatego tak ważnym jest umieszczenie słupków parkingowych w odpowiednich miejscach już na etapie budowy inwestycji. Ograniczy to bowiem znacząco ponoszone przez inwestora koszty oraz zaoszczędzi mieszkańcom czy najemcom hałasu i utrudnień.

Stożkowe grube słupki parkingowe z betonu ze sklepu eco-market.pl

Jakie słupki wybrać?

Obecnie wybór słupków parkingowych jest naprawdę szeroki i różnorodny. Poszukując najlepszych i najbardziej skutecznych rozwiązań warto jednak postawić na te, które są najbardziej wytrzymałe i solidne. Mowa tu o słupkach metalowych zalewanych w betonie oraz słupkach, które w całości wykonane są z betonu. Zarówno jedne jak i drugie mogą występować w wielu różnych kształtach i wariantach. Możliwe jest więc dopasowanie ich do estetyki otoczenia.

Podsumowując, wielu z nas nie docenia roli słupków parkingowych w zabezpieczaniu przestrzeni dla pieszych i mieszkańców. Warto to zmienić. Pamiętając o nich już na etapie projektowania inwestycji możemy bowiem nie tylko dać nabywcom gwarancję, że przestrzeń będzie bezpieczna, ale również zmniejszyć swoje koszty.