Przegląd budowlany

W jakiej okolicy szukać mieszkania dla całej rodziny?

Marcin Wójcik, 07.12.2022 r.

Rodzina potrzebuje wygodnego miejsca do życia, by realizować swoje cele i czerpać radość ze wspólnej codzienności. Jakie powinno być idealne mieszkanie dla rodziców i ich dzieci? Wiele zależy od potrzeb rodziny i jej stylu życia. Podpowiadamy, jak znaleźć miejsce, w którym każdy domownik będzie mógł poczuć się dobrze — na co dzień i bez kompromisów!

W jakiej okolicy szukać mieszkania dla całej rodziny?

Centrum metropolii, przedmieścia czy małe miasto?

Jeśli stoisz przed wyborem mieszkania dla całej rodziny, pierwszą kwestią, której musisz poświęcić należytą uwagę, jest wybór miasta lub miejscowości, w której będzie się ono znajdować. Decyzja ta oczywiście nie jest łatwa i wymagać będzie rozważenia za i przeciw dla wielu opcji. Dobrze będzie wpierw zebrać sobie wszelkie niezbędne informacje na temat każdej z rozważanych lokalizacji — powierzchnię, liczbę mieszkańców, mapy dojazdowe czy układ terenu.

Wielkie miasta — zalety i wady

Duże miasta tętnią życiem i zapewniają łatwy dostęp do wielu rodzajów towarów i usług, jednak mieszkanie w nich w dłuższej perspektywie może szybko stać się dość męczące. Wieczny hałas, duże zanieczyszczenie powietrza i wysokie natężenie ruchu nie czynią tej lokalizacji przyjazną dla rodzin z dziećmi. Znalezienie mieszkania w tej okolicy jest trudne ze względu na dużą konkurencję wśród nabywców i bardzo wysokie ceny nieruchomości.

Przedmieścia dużych miast — zalety i wady

Spokojne przedmieścia pozwalają cieszyć się ciszą i spokojem niemal o dowolnej porze dnia, zapewniając również wygodny dostęp do rozległych terenów zielonych. Wadą mieszkania na przedmieściach jest jednak konieczność dalszego dojazdu do niezbędnych sklepów i punktów usługowych — na przedmieściach ich oferta jest bardzo ograniczona, w związku z czym wielu mieszkańców przedmieść na zakupy wybiera się do centrum miasta. Nieruchomości na przedmieściach niestety często są niewiele tańsze niż te położone w obrębie wielkiego miasta.

Małe miasta — zalety i wady

Do małych miast przylgnęła łatka niewygodnych do życia. Jest to jednak dość krzywdząca opinia, ponieważ niewielkie miasta także mogą zapewniać wysoki komfort życia i łatwy dostęp do wszelkich niezbędnych punktów handlowych i usługowych, a także placówek edukacyjnych czy miejsc pracy. Mieszkania w mniejszych miastach są dość tanie i można znaleźć tu wiele nowoczesnych obiektów, zachowujących niewielką odległość od kluczowych lokacji i dających dostęp do wygodnej sieci dróg.

Które małe miasto będzie wygodnym miejscem do życia? Warto rozglądać się w szczególności w rejonach położonych blisko centrów wielkich metropolii. Małe miasto ulokowane w pobliżu wielkiego ośrodka daje łatwy dostęp do bogatej oferty towarów i usług, a przy tym pozwala na co dzień cieszyć się ciszą i spokojem nieosiągalnym wewnątrz centrum wielkiego miasta. Ciekawe możliwości dają chociażby mieszkania Siechnice. Dzięki swojemu położeniu, pozostają one z dala od zgiełku miasta, a przy tym umożliwiają wygodny dojazd do stolicy Dolnego Śląska samochodem, pociągiem lub linią autobusową.