Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna

Jej zadanie jest stosunkowo proste. Odprowadza nieświeże powietrze i zastępuje je nowym, jeszcze nie używanym. Dzięki temu zabiegowi możemy czuć się w naszym domu odpowiednio komfortowo.

Lubimy tzw. powiew świeżości, a że wiosna już blisko to tym bardziej będziemy w stanie docenić profity jakie biorą się z tego rozwiązania. Jest to także dobre dla naszego zdrowia oraz samopoczucia, a stosowane regularnie i z odpowiednia intensywnością zapobiega przedostaniu się wilgoci do wnętrza budynku.

Najpopularniejsze rozwiązanie

Najczęściej spotykanym rodzajem wentylacji jest jej odpowiednik grawitacyjny, który wymienia powietrze w naszym domu przy pomocy poprowadzonych pionowo kanałów. Również zasada działania jest tu dziecinnie prosta. Zimne powietrze jest cięższe, więc w chwili kiedy napływa wypiera ogrzane i zużyte powietrze ciepłe. Proces ten jest możliwy dzięki dwóm elementom: odpowiednio przygotowanym i drożnym przewodom wentylacyjnym oraz stałej możliwości dopływu powietrza z zewnątrz. W tym celu konieczne jest posiadanie lub zamontowanie nawiewników – o stałym lub zmiennym dopływie świeżego powietrza.

Nawiewniki mogą być regulowane ręcznie lub automatycznie. Nikt nie chce by w mroźną zimę zbyt dużo zimnego powietrza dostało się do jego domu. O ile z regulowanymi manualnie jest problem pamiętania o zmniejszeniu lub zamknięci przepływu powietrza, o tyle automatyczne nawiewniki potrafią wykryć temperaturę na zewnątrz i dostosować swoje parametry do jej wysokości. Reagują one także na spadki i zwyżki w ciśnieniu atmosferycznym oraz wilgotności.

Wady i zalety

Niewątpliwie jednym z ważniejszych szczegółów, jaki bierze się pod uwagę organizując w swoim domu przepływ powietrza jest wysokość inwestycji. Wentylacja grawitacyjna jest zarówno tania jak i droga. Jej niewielkie nakłady finansowe wiążą się z z niską cena założenie jej w budynku. Jednak użytkowanie nie jest już tak ekonomiczne. Wiąże się to z pochłanianiem części ciepła, które wytwarza nasze ogrzewanie zimową porą.

Jej brak konieczności zasilania z sieci elektrycznej czyni wentylacje grawitacyjną bardo bezpieczną w eksploatacji. Fachowcy w tej branży są zgodni, że świetnie nadaje się ona zarówno dla domów prywatnych, jak i pomieszczeń przemysłowych np. kotłownie czy pomieszczenia gdzie istnieje zagrożenie np. wycieku gazu (kuchniach, łazienkach itp.).

Zakłócenia w działalności wentylacji grawitacyjnej mogą powstać z wielu powodów. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o drożność przewodów służących do wymiany powietrza to oczywiście nie odniesiemy pożądanych skutków. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy letnią porą następuje wyrównanie temperatur w i poza wentylowanym pomieszczeniem. Skutkuje to zahamowaniem siły wyciągającej nieświeże powietrze z naszego mieszkania.

W mroźne dni może ona z kolei być zbyt intensywnym rozwiązaniem dla naszego domostwa. Różnica ciśnień ogrzanego powietrza i tego za oknem domu jest tak duża, że mimowolnie następuje niezbyt lukratywna dla nas wymiana i tym samym utrata dużej części ciepła. Zamkniecie nawiewników spowoduje tu jednak inne przykre następstwa w postaci podwyższenia poziomu wilgoci oraz wzrostu obecności zanieczyszczeń w pomieszczeniach.

Artykuł powstał we współpracy z portalem