Przegląd budowlany

Windy i platformy dla niepełnosprawnych – by poruszanie na wózku było prostsze

Wózek inwalidzki może być dużym problemem w poruszaniu się po przestrzeniach na zewnątrz oraz w obiektach. Na szczęście, świadomość społeczna dotycząca ograniczeń wśród osób niepełnosprawnych rocznie, dlatego coraz częściej można spotkać się ze specjalnym wyposażeniem wspomagającym ich codzienne funkcjonowanie. Windy oraz platformy dla niepełnosprawnych stanowią wtedy niezawodne wsparcie.

Jakie rodzaje sprzętów pomagają osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się pomiędzy kondygnacjami? Gdzie można zlecić jego zamówienie?

Windy i platformy dla niepełnosprawnych

Czym są windy i platformy dla niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne, korzystające z wózków inwalidzkich, mają szczególne problemy z pokonywaniem tych przestrzeni, w których znajdują się schody. Dotyczy to nie tylko ich własnych domów, lecz także budynków mieszkalnych wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej czy też obiektów komercyjnych, na przykład firm, sklepów.

Właśnie dlatego stosuje się wtedy dodatkowe wyposażenie jak winda oraz platforma dla niepełnosprawnych. To nowoczesne, bezpieczne, proste w obsłudze urządzenia dźwignicowe, których głównym zadaniem jest przemieszczanie osób pomiędzy piętrami.

Najczęściej montowane są one przy schodach, których osoby niepełnosprawne nie mogą pokonać samodzielnie. Windy i platformy dla niepełnosprawnych umieszczane są zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.

Rodzaje wind i platform dla osób niepełnosprawnych

W użyciu znajdują się różne typy platform i wind przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

Krzesełkowe windy dla niepełnosprawnych – najczęściej montowane są w domach, wyposażone są w składne krzesełko oraz w szynę umieszczoną wzdłuż schodów. Mogą być zasilane elektrycznie albo akumulatorowo. Ich minusem jest fakt, że osoba niepełnosprawna musi mieć dwa wózki – po jednym na każdym piętrze albo korzystać z pomocy inne osoby.

Platforma przyschodowa dla osoby niepełnosprawnej – to urządzenie, za pomocą którego można poruszać się na wózku inwalidzkim. Platforma jest dobierana wtedy do obiektu i wyposażona jest w tor jezdny dopasowany do biegu schodów. Takie platformy przyschodowe dla niepełnosprawnych mogą być umieszczane na zewnątrz i we wnętrzach.

Platformy pionowe – takie platformy dla niepełnosprawnych dzieli się na dwie kategorie, czyli na platformy bez szybu oraz z szybem. Pierwsza opcja, czyli platformy bez szybu używane są przy mniejszych wysokościach podnoszenia, na przykład przy schodach wejściowych do budynku. Wyposażone są najczęściej w napęd śrubowy. Drugie z nich z kolei pozwalają na uzyskanie większej wysokości – nawet to kilkunastu metrów. W tym przypadku dla dodatkowego bezpieczeństwa montuje się szyb, na przykład z paneli szklanych albo blaszanych. Taka platforma dla niepełnosprawnych może być także używana we wnętrzach albo też na zewnątrz budynku.

Montaż platform i wind dla niepełnosprawnych

Aktualnie platformy przyschodowe, windy oraz innego rodzaju wyposażenie dla osób niepełnosprawnych, by mogły one łatwiej poruszać się pomiędzy kondygnacjami, montuje wiele firm.

W mieście Kraków platformy i windy dla niepełnosprawnych realizuje firma Interlift, która w tej branży posiada wieloletnie doświadczenie. Może ona zapewnić swoim pacjentom kompleksową obsługę w ramach projektu, realizacji i montażu platform na indywidualne zamówienie. tego tam, gdzie ważne jest ułatwienie osobom na wózkach inwalidzkich samodzielnego pokonywania przeszkód, najlepszym rozwiązaniem są urządzenia dźwignicowe – krzesełkowa platforma przyschodowa, windy z szybami i bez szybów oraz inne urządzenia tworzą nieocenione wsparcie dla każdego niepełnosprawnego, aby poruszanie się po domu, ale też po innych przestrzeniach było jeszcze prostsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.