Przegląd budowlany

Wykończenie ścian i podłóg. Na jakie materiały zwrócić uwagę w 2022 roku?

Marcin Wójcik, 25.06.2022 r.

Przed Tobą wykończenie wnętrza mieszkalnego lub komercyjnego? Chcesz urządzić je ze smakiem, ale przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi? Zacznij od wyboru stylu aranżacyjnego, kolorystyki przewodniej wnętrza oraz materiałów wykończeniowych. Sprawdź, co na ten temat mówią najnowsze trendy!

Wykończenie ścian i podłóg. Na jakie materiały zwrócić uwagę w 2022 roku?

Główny trend wnętrzarski 2022

Potrzeba kontaktu z naturą we wnętrzach jeszcze nigdy nie była tak silna, jak teraz. Żyjemy bowiem w czasach, kiedy dużo czasu spędzamy w domach,  w których nie tylko się relaksujemy, ale i pracujemy. Oczywiście niemały udział w kreowaniu trendów odwołujących się do natury miała pandemia, w wyniku której zostaliśmy niejako „uwięzieni” we własnych „czterech ścianach”. W pewnym momencie zabrakło nam tak ważnego obcowania z naturą. Zaczęliśmy poszukiwać sposobów na jej przeniesienie do domów i mieszkań. Nasze pragnienia i potrzeby momentalnie wychwycili specjaliści z szeroko pojętej branży wnętrzarskiej, a kolejno producenci rozmaitych materiałów wykończeniowych, przedstawiając m.in. modne produkty w barwach ziemi i/lub z motywem natury. Okazuje się, że to właśnie w otoczeniu takiego designu człowiek najlepiej funkcjonuje.

Dowiedz się, na czym polega biophilic design oraz styl eko we wnętrzach.

Modne materiały wykończeniowe 2022

Jeśli natura we wnętrzu, to przede wszystkim odpowiednie materiały wykończeniowe, którymi wykończymy największe powierzchnie naszych domów czy mieszkań, a więc ściany i podłogi.

Tutaj bezwzględnie na uwagę zasługuje kamień, a właściwie kilka jego rodzajów: marmur, bazalt, granit, trawertyn i piaskowiec. Kolejnym materiałem, który warto wziąć pod uwagę, wykańczając modne wnętrze 2022, jest drewno. Bez niego trudno o ciepły i przytulny klimat we wnętrzu. Co więcej, szalenie modne stało się układanie drewna na podłodze, ale także ścianach, na wzór jodełki! Klasyczna, węgierska, francuska – do wyboru masz aż trzy opcje montażu desek, paneli czy płytek drewnopodobnych. Następny materiał wykończeniowy, jaki sprawdzi się w domu czy mieszkaniu urządzonym zgodnie z trendami 2022, to cegła – oczywiście naturalna, autentyczna, stara. I wcale nie chodzi tu o cegłę w pełnych rozmiarach, a zaledwie o jej lico (w przypadku cegły na ścianę). Obecnie producenci oferują nam estetyczne, cienkie płytki z cegły rozbiórkowej, zwane także ciętą cegłą. Co jeśli chodzi o cegłę na podłogę? Tutaj także mamy możliwość zakupu płytek ceglanych podłogowych.

Najmodniejsze kolory do wnętrz 2022

Modne kolory do wnętrz 2022 nie powinny być zaskoczeniem, skoro na topie jest natura i wszystko, co z nią związane. Jasne brązy, beże, delikatne szarości, zielenie, błękity, złamana biel, a oprócz nich zgaszone żółcienie, czerwienie i (niezwykle istotny) fiolet – ogłoszony przez Instytut Pantone Kolorem Roku 2022 – to właśnie te barwy składają się na paletę kolorystyczną 2022, jeśli chodzi o tematykę wnętrzarską.

Wiodące trendy wnętrzarskie 2022 z każdej strony zachęcają nas do wykończenia swojego wnętrza z myślą o przyrodzie. Nie bójmy się więc eksperymentować i łączyć materiały naturalne z barwami ziemi. Oczywiście, nie róbmy tego bez pomysłu czy przygotowanej wcześniej koncepcji. Przed rozpoczęciem prac zdecydowanie dobrze jest określić styl aranżacyjny, następnie dobrać do niego właściwe kolory, materiały wykończeniowe, a kolejno pozostałe elementy wyposażenia i wystroju. W całym tym przedsięwzięciu pamiętajmy o zachowaniu minimalizmu, który wpłynie tylko pozytywnie na nasze samopoczucie, komfort mieszkania i funkcjonowania, a przy tym ułatwi zachowanie porządku.