Przegląd budowlany

Blat dębowy – kilka powodów, dla których warto się nim zainteresować

Współczesne czasy przynoszą nowe wyzwania w każdej dziedzinie. Dotyczy to również wytwórców mebli. Wydaje się, zainteresowanie klientów powoli zaczyna przenosić się z mebli tanich i seryjnie produkowanych, w kierunku przedmiotów o wiele wyższej jakości, które będą mogły służyć latami. Doskonałym i ponadczasowym materiałem, na który warto zwrócić uwagę, jest drewno dębowe, a przede wszystkim wykonane z niego blaty.

Blat dębowy

Dąb – co warto wiedzieć o drewnie dębowym?

Przede wszystkim warto pamiętać, że drewno dębowe wciąż jeszcze jest dla wielu osób synonimem jakości i trwałości. Charakteryzuje się dość jasną barwą, która z wiekiem nabiera charakteru i łatwo rozpoznawalnym rysunkiem, związanym z powolnym przyrostem rocznym dębów. Barwa i rysunek drewna dębowego mogą różnić się nieco pomiędzy sobą ze względu na gatunek dębu, z którym mamy do czynienia (w Polsce mamy ich kilka, choć w meblarstwie wykorzystywany jest przede wszystkim dąb szypułkowy i bezszypułkowy), a także na warunki, w jakich żyło drzewo, z którego pozyskano drewno. Oprócz tego drewno dębowe charakteryzuje się dużą trwałością, która sprawia, że praca z nim wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności. Z całą pewnością jednak włożona praca zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty ze względu na urodę mebli wykonanych z tego rodzaju materiału.

Blaty dębowe – solidność i trwałość

Współcześnie szczególną popularność zyskały przede wszystkim blaty dębowe. Blat dębowy może być bardzo eleganckim wykończeniem mebli kuchennych, ale również stołu, komody, czy innego rodzaju mebli. Największą ich zaletą jest przede wszystkim trwałość. Meble z blatami dębowymi poszukiwane są przede wszystkim przez klientów, którym zależy na trwałości i solidności kupowanych mebli. W świecie, w którym wartości te są coraz bardziej cenione, wytwórca mebli z całą pewnością powinien zwrócić uwagę na materiał taki, jak drewno dębowe.

Od seryjnie produkowanych mebli, do unikatowych projektów

Jeszcze jakiś czas temu konsumenci zaopatrywali się przede wszystkim w dużych marketach meblarskich, które z kolei oferowały przede wszystkim seryjnie produkowane meble od dużych i rozpoznawalnych zakładów produkcyjnych. Wydawało się nawet, że czas małych wytwórców, dla których od ilości ważniejsza jest jakość, chyli się już ku upadkowi. Jednak dzisiaj klienci zdecydowanie częściej stawiają na meble indywidualnie projektowane, niekoniecznie sygnowane przez dużych producentów. Z całą pewnością można już powiedzieć, że produkcja wysokiej jakości mebli znowu stała się opłacalna, a drewno dębowe bez wątpienia również znajdzie należne sobie miejsce.

Kwestia mody ma duże znaczenie

Warto jednak pamiętać, że współczesny świat cały czas się zmienia i to, co dziś jest modne, jutro może już nie budzić większego zainteresowania. Nowocześni wytwórcy mebli powinni być zatem nie tylko rzemieślnikami, ale również biznesmenami, którzy potrafią zadbać o marketing i promocję swoich produktów, a także mogą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu sytuacji na rynku. Potwierdza to doświadczenie wielu producentów, którzy z małych, rodzinnych zakładów zaczynają przekształcać się w dobrze zarządzane, choć niewielkie firmy, które swoje produkty potrafią promować zarówno w kraju, jak i za granicą.