Przegląd budowlany

Budownictwo przemysłowe - charakterystyka stalowych hal handlowych i targowych

Budownictwo przemysłowe obejmuje nie tylko tworzenie obiektów takich jak hale produkcyjne, magazynowe czy logistyczne, lecz także widowiskowo-sportowe, handlowe oraz targowe. Dwa ostatnie typy budynków obecnie najczęściej stawia się z wykorzystaniem konstrukcji stalowych. Dlaczego? Co trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu hal handlowych i targowych? I jakie zastosowanie mogą mieć tego typu obiekty?

Hale logistyczne

Budownictwo przemysłowe to jeden z działów budownictwa i architektury zajmujący się projektowaniem i wznoszeniem budynków wykorzystywanych do celów związanych z szeroko pojętym przemysłem, czyli m.in. do prowadzenia działalności logistycznej, rolniczej, magazynowej, produkcyjnej, ale także handlowej i usługowej. Hale, które mają służyć działalności handlowej lub usługowej albo łączyć obie te funkcje, zazwyczaj buduje się jako jednokondygnacyjne obiekty o konstrukcji żelbetowo-stalowej lub stalowej. Dlaczego w tym wypadku te rozwiązania sprawdzają się najlepiej?

Hale stalowe – dlaczego warto?

Do zalet tego typu konstrukcji zalicza się przede wszystkim szybkość projektowania i budowy. Hale targowe ze stali stawia się dużo szybciej w porównaniu do murowanych obiektów – czasami całość inwestycji od rozpoczęcia prac do oddania obiektu do użytkowania da się zamknąć w rok. Jednocześnie wymagają poniesienia zdecydowanie niższych kosztów.

Oprócz tego warto pamiętać, że obecnie hale stalowe wykonuje się przy wykorzystaniu ekologicznych materiałów i rozwiązań, zachowaniu wysokiej estetyki zarówno części zewnętrznej, jak i wewnętrznej oraz z dostosowaniem przestrzeni do potrzeb konkretnej inwestycji, dzięki czemu spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Możliwości są naprawdę szerokie.

Przeznaczenie hal targowych i handlowych

To dostosowanie przestrzeni w środku obiektu jest istotne, bo nieco innej aranżacji będą wymagały centra handlowe, a innej – hale sprzedaży hurtowej. Oprócz tego hale targowe i handlowe to także np. markety budowlane, centra ogrodnicze, targowiska częściowo lub całkowicie kryte, pawilony handlowe oraz hale wystawiennicze. W zależności od przeznaczenia trzeba zaprojektować przestrzeń, uwzględniając wygodę użytkowania nie tylko klientów, lecz także najemców.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu hal handlowych?

Podstawą w przypadku budowy hal handlowych jest zastosowanie takich rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych i branżowych, które pozwolą na uzyskanie jak największej przestrzeni użytkowej. Jednocześnie muszą być one specyficzne dla charakterystyki danego budynku. Trzeba pamiętać, że tego typu obiekty wymagają dokładnego rozplanowania m.in. dróg ewakuacyjnych, specjalnego doboru materiałów, pokrycia dachu i wykończenia tak, aby mogły spełnić rygorystyczne normy bezpieczeństwa, w tym normy przeciwpożarowe. Dlatego ich projektowanie należy zlecić firmom mającym doświadczenie w tym zakresie.

Szukasz informacji na temat budowy hal stalowych o różnym przeznaczeniu? Przeszukaj poradnik inwestora tworzony przez doświadczonego generalnego wykonawcę tego typu obiektów. Porady dla inwestora budowlanego znajdziesz tu: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/