Przegląd budowlany

Jakie są rodzaje baterii? Zastosowanie baterii

Baterie i akumulatory to elektrochemiczne źródła zasilania. Zachodzą w nich reakcje chemiczne na bazie których wytwarza się energia elektryczna. Każda bateria składa się z jednego lub z więcej ogniw, co pozwala uzyskać potrzebne napięcie zasilania. Ogniwa dzielą się na pierwotne - nieładowalne i wtórne - ładowalne. W ogniwach pierwotnych następuje nieodwracalna reakcja chemiczna, w wyniku której wytwarza się energia elektryczna. Ogniwa pierwotne stosuje się natomiast w bateriach.

Jakie są rodzaje baterii? Zastosowanie baterii

Rodzaje baterii

Wyróżnia się baterie: cynkowo - węglowe, alkaliczne, srebrowe, rtęciowe, litowo - manganowe, cynkowo - powietrzne. 

Baterie cynkowo - węglowe mają znamionowe napięcie ogniw cynkowo - węglowych 1,5 V. Katoda ogniwa zrobiona jest jako pręt węglowy, otoczony dwutlenkiem manganu. Anoda zrobiona jest z cynku. Wodny roztwór chlorku amonu lub chlorku cynku jest elektrolitem. Baterie tego typu są najstarszym rodzajem baterii, jakie  zostały wprowadzone do powszechnej sprzedaży. Znajdują zastosowanie w urządzeniach o niewielkim poborze prądu, czyli w: latarkach, zabawkach, kalkulatorach, zegarach, pilotach, grach elektronicznych, radiach, budzikach, golarkach, elektrycznych szczoteczkach i w sprzęcie pomiarowym. Cechuje je niski koszt produkcji i niska cena. Nie są jednak bardzo wydajne.

Baterie alkaliczne to baterie, w których również znamionowe napięcie ogniw alkalicznych wynosi 1,5 V. Katoda ogniwa w takich bateriach zrobiona jest ze sproszkowanego dwutlenku manganu, natomiast anoda z tlenku cynku. Rolę zasadowego elektrolitu pełni wodny roztwór wodorotlenku potasu. Baterie alkaliczne sprawdzają się w średnim i w dużym poborze prądu. Można je wobec tego wykorzystać w: przenośnych magnetofonach, przenośnych odtwarzaczach CD, latarkach, aparatach fotograficznych, elektronicznych notesach, telefonach bezprzewodowych, golarkach oraz w grach elektronicznych.

Srebrowe baterie mają znamionowe napięcie ogniw srebrowych wynosi 1,55 V. Katoda ogniwa wykonana jest z tlenku srebra, a anoda z cynku. Zasadowym elektrolitem jest roztwór wodorotlenku potasu. Baterie srebrowe wyróżniają się stabilnym napięciem wyjściowym, które po rozładowaniu baterii bardzo szybko spada. Z baterii srebrowych warto korzystać wszędzie, gdzie liczy się stałość napięcia. Można je wobec tego stosować w urządzeniach czułych na zmianę napięcia zasilania: kamerach, kalkulatorach, termometrach, zegarkach, a także w różnego rodzaju grach. Baterie takie po około 5 latach zaczynają przeciekać i wtedy stają się  bezużyteczne, jak i groźne dla środowiska. Wynika to z tego, że podczas przechowywania cynk ulega korozji w zasadowym elektrolicie. Zwykle bateria srebrowa zdatna do użytkowania przestaje być po około 2 latach.

Można także wyróżnić baterie rtęciowe, w których znamionowe napięcie ogniw wynosi 1,35 V. Jest ono względnie stabilne, natomiast po rozładowaniu spada. Katoda ogniwa zrobiona jest z rtęci, a anoda z cynku. Rolę elektrolitu pełni wodny roztwór wodorotlenku potasu. Baterie rtęciowe wykorzystuje się w: kamerach, kalkulatorach, zegarkach oraz w notesach elektronicznych. Z uwagi na to, że znajduje się w nich rtęć to można je rzadko spotkać na rynku.

Baterie litowo - manganowe to kolejny rodzaj baterii. Ich znamionowe napięcie ogniw wynosi 3,0 V. Anoda baterii zrobiona jest z litu, a katoda ze sproszkowanego dwutlenku manganu. W bateriach takich stosowany jest elektrolit organiczny. Energia elektryczna wytwarza się podczas reakcji utleniania litu. Baterie litowo - manganowe odporne są na wahania temperatury. Baterie litowe można powszechnie stosować do podtrzymania pamięci w zegarach, kamerach, aparatach fotograficznych, kalkulatorach, komputerach, w miernictwie i akwizycji danych, czy w systemach transmisyjnych. Baterie tego typu pracują w zakresie temperatur od minus 40 do plus 65 stopni Celsjusza. Mają bardzo niski współczynnik samorozładowania, dlatego będą przydatne nawet przez około 10 lat.

Baterie cynkowo - powietrzne mają znamionowe napięcie ogniw na poziomie 1,4 V. Katodą w tych bateriach jest tlen, a anodą sproszkowany cynk. Elektrolitem jest wodorotlenek potasu. Najważniejszą zaletą tych baterii jest długi czas przechowywania. W opakowaniach zamykanych fabrycznie baterie te mogą znajdować się nawet 4 lata. Czas pracy każdej takiej baterii wynosi od 3 do 4 miesięcy. Zwykle wykorzystuje się je w aparatach słuchowych lub w urządzeniach telemetrycznych.

Rodzaje baterii: podsumowanie 

Warto wiedzieć, jakie są rodzaje baterii, aby móc dobrać ich odpowiedni rodzaj pod konkretne zastosowanie. Istnieje tyle rodzajów baterii, że bez problemu każdy może dopasować taki, jaki będzie dla niego właściwy. Warto też poznać oznaczenia baterii. Wtedy jeszcze bardziej będziemy orientować się w tym, na jaką baterię faktycznie dobrze będzie się zdecydować. Rynek baterii jest spory i żeby wybrać właściwą należy dobrze się zastanowić. Jednak znalezienie odpowiedniej baterii w żaden sposób nie jest skomplikowane. Zawsze też można zapytać o poradę dostawców w sklepie.