Przegląd budowlany

Jakie są rodzaje płyt budowlanych OSB?

Marcin Wójcik, 07.12.2022 r.

Płyty OSB to nowoczesny materiał wykończeniowy stosowany do wykańczania mieszkań i domów. Cechują się dużą trwałością, łatwą obróbką oraz odpornością na uszkodzenia. Te zalety sprawiają, że ich popularność stale rośnie. Jakie są rodzaje płyt OSB?

Płyty OSB to nowoczesny materiał wykończeniowy stosowany do wykańczania mieszkań i domów

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB to płyta wykonana w 90% z drewna, więc jest w pełni ekologiczna, ponieważ szybko się rozkłada i poddaje recyklingowi. Skrót OSB pochodzi od angielskiego Oriented Stand Boards oznaczającego kompozytową i płasko prasowaną  płytę o wiórach orientowanych. Jest to produkt drewnopochodny, stosowany w budownictwie. Płyty OSB najlepiej sprawdzają się jako materiał konstrukcyjny. Nie należy mylić płyt OSB z płytami wiórowymi i MFP. Różnią się bowiem wewnętrzną budową, czyli ułożeniem wiórów.

Płyty MFP jest odporniejsza na wilgoć od OSB, więc będzie lepszym wyborem na zewnątrz niż OSB. Do tego płyta MFP ma lepsze właściwości antyogniowe, więc lepiej użyć jej jako powierzchni budowlanej we wnętrzach budynków. Zarówno płyty OSB, jak i MFP można pokrywać tapetami, a także farbami czy lakierami, jednak po uprzednim oczyszczeniu i przygotowaniu

Rodzaje płyt OSB

Standardowo płyty OSB mają grubość od 8 do 33 mm oraz są nieszlifowane. Ze względu na techniki tworzenia oraz zastosowanie wyróżnia się następujące rodzaje płyt OSB:

Szeroka oferta płyt OSB dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-osb-plyty-mfp-deski-laty-tarcica/plyty-drewnopochodne

Rodzaje płyt OSB ze względu na sposób wykończenia

Płyty OSB można podzielić także pod względem sposobu wykończenia. Istnieją więc płyty z prostymi krawędziami, płyty na pióro i wpust (z krawędziami dwustronnie frezowanymi na dłuższej krawędzi oraz płyty z krawędziami czterostronnie frezowanymi, a więc pełny obwód, również na pióro i wpust. Najbardziej popularna na rynku jest płyta posiadająca parametry 125x250 cm. Waży zwyczajowo 700kg na metr. Płyty stolarskie mają zwykle gładkie brzegi i zdobienia, a te wykorzystywane jako podkłady do podłóg mają właśnie pióro i wpust, dzięki czemu bardzo łatwo je łączyć na dużych powierzchniach. Warto o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego rodzaju płyt.

Płyty OSB mają mnóstwo zalet, a ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. Wybór właściwego rodzaju płyt zależy od warunków, na jakie będą narażone. Dlatego ich zastosowanie i wybór należy przemyśleć jeszcze w fazie projektu, aby wybrać właściwe, które będą spełniały swoje zadanie jak należy przez długie lata.