Piec gazowy, kocioł na pellet, piec kondensacyjny, kocioł na ekogroszek – to tylko niektóre ze źródeł ogrzewania, które możemy wybrać do swojego domu. Oferta jest szeroka, a wybór... nie zawsze prosty! Jaki rodzaj ogrzewania wybrać by idealnie pasował do naszych potrzeb?
Ogrzewanie domu jest kluczową kwestią, od której zależy nie tylko nasz codzienny komfort, ale także koszty ponoszone w okresie grzewczym. Dlatego też warto rozważyć wszystkie możliwe opcje i zdecydować, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku. Coraz większego znaczenia nabiera także ekologia. Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie w związku z czym szczególnie warto rozważyć ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.
Stare piece zasypowe nazywane kopciuchami na szczęście przechodzą do historii. Ich obsługa wymagała nie tylko wiele czasu, ale i trudu. Urządzenia te były niepraktyczne, ponieważ już kilkudniowa nieobecność domowników sprawiała, że dom szybko wyziębiał się zimą. Były też nieekologiczne i to one, niewłaściwie użytkowane, w dużej mierze przyczyniały się do zanieczyszczenie powietrza w okresie jesienno-zimowym i emisję szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10.
Na szczęście dziś jest wiele alternatyw dla kotłów zasypowych. Z tego względu warto, przed zdecydowaniem się na dane źródło ogrzewania, rozważyć wszelkie za i przeciw i wziąć pod uwagę potrzeby oraz warunki jakimi dysponujemy.
Piec gazowy to stosunkowo tanie w instalacji i eksploatacji urządzenie. Niestety, nie zawsze mamy możliwość jego podłączenia. Zasadnicze znaczenie ma bowiem to, czy budynek podłączony jest do sieci gazowej.
Nowoczesnymi, w pełni bezobsługowymi urządzeniami, które możemy zainstalować w każdym budynku, są pompy ciepła. Choć ich koszt inwestycyjny jest dość wysoki, są one zdecydowanie jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domu. Co jednak zrobić, gdy budynek nie ma dostępu do gazu a nasze środki nie są wystarczające by inwestować w droższe urządzenia?
W tym przypadku idealnym źródłem ciepła jest kocioł pelletowy. Świetnie sprawdza się on w przypadku budynków pozbawionych dostępu do gazu ziemnego i wówczas gdy nie możemy pozwolić sobie na tak kosztowne inwestycje jak pompa ciepła.
Piec Kocioł pelletowy spala paliwo stałe jakim jest biomasa, czyli odnawialne źródło energii (OZE). Pellet jest wygodny w użyciu ze względu na niebrudzącą formę granulatu, a na dodatek zostaje z niego niewielka ilość popiołu, którą na dodatek możemy wykorzystać jako nawóz.
Kotły na pellet są w dużej mierze zautomatyzowane. Nie przypominają w obsłudze kotłów zasypowych, przy których potrzebny był niemal stały nadzór. Wyposażone są w pomocne funkcje takie jak np. system automatycznego czyszczenia oczyszczania rusztu palnika pelletowego czy automatyczne rozpalanie i wygaszanie, gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana. Urządzenia te mogą być także sterowane zdalnie za pomocą smartfona.
Co jednak szczególnie istotne z punktu widzenia wydatków to fakt, że na zakup i montaż kotła na pellet można otrzymać spore dofinansowanie. Od 1 lipca 2021 roku jest ono jeszcze wyższe i wynosi aż do 9 tys. zł. Szukasz niedrogiego urządzenia? Wysokiej jakości kotły pelletowe w przystępnych cenach dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.