Przegląd budowlany

Kocioł pelletowy - inwestycja na każdą kieszeń!

Piec gazowy, kocioł na pellet, piec kondensacyjny, kocioł na ekogroszek – to tylko niektóre ze źródeł ogrzewania, które możemy wybrać do swojego domu. Oferta jest szeroka, a wybór... nie zawsze prosty! Jaki rodzaj ogrzewania wybrać by idealnie pasował do naszych potrzeb?

Kocioł pelletowy

Ogrzewanie domu jest kluczową kwestią, od której zależy nie tylko nasz codzienny komfort, ale także koszty ponoszone w okresie grzewczym. Dlatego też warto rozważyć wszystkie możliwe opcje i zdecydować, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku. Coraz większego znaczenia nabiera także ekologia. Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie w związku z czym szczególnie warto rozważyć ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.

Od pieca zasypowego, przez kocioł gazowy, po pompę ciepła. Postaw na ekologię!

Stare piece zasypowe nazywane kopciuchami na szczęście przechodzą do historii. Ich obsługa wymagała nie tylko wiele czasu, ale i trudu. Urządzenia te były niepraktyczne, ponieważ już kilkudniowa nieobecność domowników sprawiała, że dom szybko wyziębiał się zimą. Były też nieekologiczne i to one, niewłaściwie użytkowane, w dużej mierze przyczyniały się do zanieczyszczenie powietrza w okresie jesienno-zimowym i emisję szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10.

Na szczęście dziś jest wiele alternatyw dla kotłów zasypowych. Z tego względu warto, przed zdecydowaniem się na dane źródło ogrzewania, rozważyć wszelkie za i przeciw i wziąć pod uwagę potrzeby oraz warunki jakimi dysponujemy.

Piec gazowy to stosunkowo tanie w instalacji i eksploatacji urządzenie. Niestety, nie zawsze mamy możliwość jego podłączenia. Zasadnicze znaczenie ma bowiem to, czy budynek podłączony jest do sieci gazowej.

Nowoczesnymi, w pełni bezobsługowymi urządzeniami, które możemy zainstalować w każdym budynku, są pompy ciepła. Choć ich koszt inwestycyjny jest dość wysoki, są one zdecydowanie jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domu. Co jednak zrobić, gdy budynek nie ma dostępu do gazu a nasze środki nie są wystarczające by inwestować w droższe urządzenia?

Kocioł na pellet – zielona energia niedużym kosztem!

W tym przypadku idealnym źródłem ciepła jest kocioł pelletowy. Świetnie sprawdza się on w przypadku budynków pozbawionych dostępu do gazu ziemnego i wówczas gdy nie możemy pozwolić sobie na tak kosztowne inwestycje jak pompa ciepła.

Piec Kocioł pelletowy spala paliwo stałe jakim jest biomasa, czyli odnawialne źródło energii (OZE). Pellet jest wygodny w użyciu ze względu na niebrudzącą formę granulatu, a na dodatek zostaje z niego niewielka ilość popiołu, którą na dodatek możemy wykorzystać jako nawóz.

Kotły na pellet są w dużej mierze zautomatyzowane. Nie przypominają w obsłudze kotłów zasypowych, przy których potrzebny był niemal stały nadzór. Wyposażone są w pomocne funkcje takie jak np. system automatycznego czyszczenia oczyszczania rusztu palnika pelletowego czy automatyczne rozpalanie i wygaszanie, gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana. Urządzenia te mogą być także sterowane zdalnie za pomocą smartfona.

Co jednak szczególnie istotne z punktu widzenia wydatków to fakt, że na zakup i montaż kotła na pellet można otrzymać spore dofinansowanie. Od 1 lipca 2021 roku jest ono jeszcze wyższe i wynosi aż do 9 tys. zł. Szukasz niedrogiego urządzenia? Wysokiej jakości kotły pelletowe w przystępnych cenach dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.