Przegląd budowlany

Na czym polegają uszczelnienia mechaniczne?

Uszczelnienie mechaniczne, to uszczelnienie modułów poruszających się, w jakim aspektem zabezpieczającym są dociskane do siebie sprężyną pierścienie zrobione z ciężkiego artykułu (węgliku krzemu, węgliku wolframu, ceramiki).

Uszczelnienia mechaniczne

Modelem takiego uszczelnienia, są uszczelnienia pomp. Uszczelnienie mechaniczne zdławia transfer przetłaczanych mediów poprzez parę dwóch pierścieni spajających, z jakich jeden (pierścień stały) jest na stałe oprawiony w stałym kadłubie, natomiast kolejny (część ruchoma) jest umieszczony na krążącym wale urządzenia oraz są one dobijane do siebie poprzez właściwe moduły elastyczne. Zdławienie jest tak efektywne, iż emisję zauważa się co najwyżej w formie zaparowania na lusterku bądź zawilgocenia bibuły.

Uszczelnienia czołowe wykorzystywane w urządzeniach obrotowych – są często wykorzystywane w pompach dławicowych. W ofercie wielu różnych firm, znajdziemy łatwe uszczelnienia sprężynowe i bardziej specjalistyczne pakietowe oraz modułowe. Uszczelnienie zdławia płynące medium przez parę dwóch pierścieni.

Jeden pierścień jest umocowany na stałe w kadłubie (pierścień ruchomy), natomiast kolejny (pierścień ruchomy) umieszczony jest na nasypie. Pierścienie są dobijane do siebie za pomocą modułów elastycznych. Uszczelnienia mechaniczne są modelem uszczelnień bezwyciekowych.

Są doskonałym wyjściem dla mediów zawierających części stałe, w tymże również cząstki cierne. Uszczelnienia mechaniczne są wszechstronnym wyjściem do pracy w ciężkich warunkach. Podczas montażu uszczelnień mechanicznych wyjątkową ostrożność należy zwrócić na możliwość naruszenia docieranych przestrzeni pierścieni ślizgowych i elastomerowych modułów uszczelnienia.

Przestrzenie czołowe pierścieni ślizgowych są dołączane do wysokiego stopnia płaskości. Jakieś zarysowanie tychże przestrzeni wpłynie ujemnie na oddziaływanie uszczelnienia oraz wywoła jego zniszczenie. Są one przy dostawie zabezpieczane przed zniszczeniem poprzez właściwe pudełko, ale podczas montażu należy zwłaszcza zwracać uwagę na możliwość ich zadrapania bądź wykruszenia.

Odnowa uszczelnień mechanicznych jest efektywna ze względu na przystępność zestawów naprawczych. Uszczelnienia można również powierzyć wykwalifikowanym zatrudnionym serwisu uszczelnień mechanicznych.