Przegląd budowlany

Porównanie materiałów i konstrukcji wycieraczek obiektowych

Marcin Wójcik, 04.08.2023 r.

Wycieraczki obiektowe stanowią obecnie podstawowe wyposażenie większości budynków, które wymagają efektywnej ochrony przed zabrudzeniami. Nowocześnie zaprojektowane i wykonane maty skutecznie zabezpieczają przed zanieczyszczeniami przenoszonymi na podeszwach obuwia, a tym samym sprzyjają utrzymaniu stref wewnętrznych obiektu w higienicznym i zadbanym stanie. Poszczególne modele wycieraczek różnią się zarówno konstrukcją, jak i rodzajem wykorzystanego materiału. Zależnie od budowy, produkty takie mogą stanowić bardzo dobrą ochronę przed brudem, pyłem, błotem, śniegiem czy wodą, a także posiadać właściwości antypoślizgowe.

Porównanie materiałów i konstrukcji wycieraczek obiektowych

Praktyczne wycieraczki aluminiowe

Rozwiązaniem godnym uwagi są również systemowe wycieraczki aluminiowe, które bardzo dobrze pasują do budynków o modernistycznej architekturze. Do ich zalet należy optymalna trwałość na wgniecenia czy przetarcia, a także długa żywotność. Funkcjonalność wycieraczek aluminiowych wynika z dostępności licznych wariantów konstrukcyjnych, włącznie z opcją zastosowania kilku wkładów czyszczących różnego typu w jednym modelu. Nie bez znaczenia pozostaje ich estetyczny i neutralny wygląd, który sprawdza się w obiektach eksploatowanych przez rozmaite branże. Praktyczne wycieraczki aluminiowe oferuje firma Polentex, będąca ich wieloletnim producentem. Dużą zaletą konstrukcji z tego metalu jest prostota montażu i ograniczona do minimum konserwacja, którą da się przeprowadzić z użyciem różnych środków i preparatów. Inwestorzy mogą też bez problemów zamawiać wycieraczki aluminiowe na wymiar.

Materiały i konstrukcje wycieraczek obiektowych

Uniwersalne wycieraczki tekstylne

Wycieraczki tekstylne są wyjątkowo uniwersalne i ekonomiczne, przez można je często spotkać w budynkach administracji i użyteczności publicznej, hotelach czy sklepach. Maty tego typu znajdują zastosowanie zarówno w holach, jak i przedsionkach tego typu obiektów. Wycieraczki wykonane z tworzyw tekstylnych z powodzeniem pasują tez do budynków przemysłowych, gdzie funkcjonują jako część strefy wyjściowej. Ich konstrukcja może bazować na różnych układach i składnikach runa, a także specjalnie zaprojektowanych splotach. Z tego względu bardzo dobrze nadają się do zatrzymywania piachu, pyłu, błota lub innych stałych zabrudzeń, a nawet śniegu i wody. Zastosowanie wycieraczek tekstylnych sprzyja utrzymywaniu stref wewnętrznych obiektu w czystości, a zarazem redukuje koszty konserwacji oraz korzystnie wpływa na architekturę budynku.

Solidne wycieraczki stalowe

Ze względu na podwyższoną wytrzymałość, wycieraczki wykonane ze stali są obecnie wykorzystywane bardzo powszechnie w licznych budynkach. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu odpowiednich płaskowników na całej powierzchni, które są połączone ze specjalnymi kratami cynkowanymi ogniowo. Taka budowa podnosi ogólną trwałość wycieraczki, a ponadto ułatwia zeskrobywanie nieczystości. Poszczególne modele stalowe charakteryzują się specjalnie dopasowaną gęstością oczek, dzięki czemu można ja dobierać pod kątem bezpiecznej eksploatacji w ciężkim i wysokim obuwiu. Wycieraczki te zapewniają też bezproblemowy ruch jezdny, a ponadto mogą posiadać dodatkowe elementy antypoślizgowe, wkłady czyszczące oraz inne praktyczne usprawnienia.