Przegląd budowlany

Sprawdź, dlaczego strop nad garażem powinien być ocieplony?

Niektórzy inwestorzy na etapie budowy domu czy remontu elewacji szukają oszczędności. Inni rezygnują z ocieplenia stropu nad garażem w wyniku niewiedzy. Jednak tym samym popełniają ogromny błąd, który później będzie skutkował nieefektywnym ogrzewaniem budynku i dużymi stratami energii. Te przełożą się na wzrost rachunków za media, a ich chcemy przecież uniknąć. Zobacz, dlaczego ocieplenie stropu nad garażem jest takie ważne.

Sprawdź, dlaczego strop nad garażem powinien być ocieplony?

Co się dzieje, gdy strop garażu jest nieocieplony?

Garaż bardzo często bywa pomieszczeniem nieogrzewanym. Oznacza to, że przez strop i ściany może uciekać sporo ciepła, co w efekcie prowadzi do wychładzania pomieszczeń oraz obniżenia efektywności grzania. To problem, szczególnie jeśli powyżej (nad garażem) znajduje się część mieszkalna (a tak jest w wielu nowoczesnych projektach). Dlatego warto już na etapie projektowania budynku uwzględnić ocieplenie stropu nad garażem, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek. Często jest to nie tylko kwestią własnego wyboru, ale też koniecznością, jeśli wynika z przepisów obowiązującego prawa.

Dlaczego warto ocieplić strop w garażu?

Samo ocieplenie ścian wewnętrznych to za mało, aby utrzymać ciepło w garażu. Przez nieocieplony strop, który staje się wielkim mostkiem termicznym, nadal będzie uciekało sporo energii. Ogrzewanie budynku nie będzie już tak efektywne, co boleśnie odczujesz podczas płacenia rachunków za gaz, prąd czy opał stały.

Warto nadmienić, że dobrze wykonana izolacja nie tylko chroni przed stratami ciepła. Jeśli wybierzesz do jej wykonania dobre materiały budowlane (zob. https://www.diamondexpert.pl/) zyskasz zaporę redukującą hałasy oraz uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się ognia. Wełna tłumi dźwięki, które wydobywają się z garażu – ryk silnika podczas parkowania czy ruszania oraz głośno pracujące instalacje grzewczo-wentylacyjne mogą obniżyć komfort wypoczywających domowników.

Wełna mineralna jest też trudnopalna, co oznacza, że pożar, gdyby wybuchł w garażu, nie rozprzestrzeni się na wyższe kondygnacje. Problemem nie będzie nawet dym czy wysoka temperatura, bo wełna oznaczona klasą reakcji A1 nie przepuści ich do pozostałych pomieszczeń użytkowych.

Czym ocieplić garaż?

Strop nad garażem najlepiej ocieplić wełną, o której piszemy wyżej. Jej zaletą jest wysoka elastyczność, pozwalająca na swobodne dopasowanie materiału do kształtu konstrukcji oraz jej właściwości. Z drugiej strony wełna wykazuje bardzo wysoki poziom ochrony przed hałasem i świetnie sprawdza się jako bariera dla uciekającego ciepła.