Przegląd budowlany

Szalunki budowlane – podstawa w wielu konstrukcjach

Marcin Wójcik, 06.11.2023 r.

Odpowiednie wykonanie wszelakich prac budowlanych najczęściej wymaga założenia szalunków. To dzięki nim udaje się konstruować skomplikowane struktury, przygotowywać fundamenty i wiele innych, nierzadko skomplikowanych elementów. W sztuce budowlanej również w tej kwestii zmieniało się wiele przez lata, a dziś również używane materiały znacząco różnią się od tych, które były wykorzystywane do szalunkowania jeszcze przed kilkoma dekadami.

Szalunki budowlane – podstawa w wielu konstrukcjach

Szalunki – materiały wykonania

Dawniej szalunki kojarzone były przede wszystkim z materiałami takimi jak drewno oraz materiały drewnopochodne, a także z wykonywaniem rozmaitych fundamentów czy też innych konstrukcji poziomych. Zmieniło się jednak bardzo wiele w tej branży i dziś przede wszystkim wykorzystywane są również inne materiały. Znajdziemy chociażby szalunki stalowe do najpoważniejszych konstrukcji, aluminiowe, a nawet wykonane z lekkiego plastiku. Dzięki temu, że mamy tak duży wybór materiałów, będziemy w stanie dostosować rodzaj szalunku do konkretnego zadania, przed którym stoimy.

Wynajem szalunków na budowy

Bez wątpienia profesjonalne szalunki to również bardzo duży koszt, nawet dla dużych firm. Szczególnie kiedy potrzebujemy ich dużo lub ich jakość musi być najwyższa, bardzo często opłaca się ich wynajmowanie w zależności od ilości naszych prac do wykonania. Jest to rozwiązanie praktykowane przez całkiem sporą liczbę firm budowlanych, którym zależy na redukcji kosztów. Często również szalunki takie są wypożyczane na czas małych budów wykonywanych prywatnie. Ostap to jedna z tych marek, które proponują zarówno możliwość zakupu, jak również wynajęcia dowolnego odeskowania (szalunku). Mało tego, można również często w jednym miejscu wynająć inny sprzęt budowlany, co pozwoli na jeszcze większe redukowanie kosztów.

Szalunki ścienne, stropowe i inne – rodzaje

Szalunki budowlane dzielą się również na wiele rodzajów, różniących się przede wszystkim sposobem wykonania i co za tym idzie możliwym zastosowaniem. Dzięki stosowaniu nowoczesnych mieszanek betonowych i solidnych materiałów, a także znacznie większej wiedzy inżynieryjnej, jesteśmy w stanie w znacznie prostszy sposób wykonywać wiele prac budowlanych właśnie dzięki szalunkom. Znajdziemy chociażby szalunki klasyczne fundamentowe, ale również szalunki stropowe, a nawet ścienne, dzięki którym wykonamy elementy poziome w sposób niezwykle prosty. Każda z tych kategorii to również często wiele rodzajów takich szalunków do wyboru, dzięki czemu dostosujemy je jeszcze lepiej pod nasze konkretne wymagania.