Artykuły › Metoda termograficzna

Metoda termograficzna w wykrywaniu przecieków w dachach. Szybki i skuteczny sposób na lokalizację usterki

Metoda termograficzna jest od wielu lat stosowana w badaniach szczelności. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych kamer termowizyjnych, które potrafią rejestrować temperaturę otoczenia.

Metoda termograficzna

Badanie szczelności

Metoda termograficzna jest od wielu lat stosowana w badaniach szczelności. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych kamer termowizyjnych, które potrafią rejestrować temperaturę otoczenia – te miejsca, które są najcieplejsze, oznaczane są kolorami białym, żółtym i czerwonym, natomiast te zimniejsze – zielonym i niebieskim.

Kamery termograficzne tworzą tak zwane termogramy, czyli prezentują graficznie rozkład temperatur na powierzchni pokrycia dachowego. Ta metoda, kiedy nieznana jest , zwłaszcza w dachu powinna być stosowana w nocy, gdy dach jest suchy i czysty, a także wtedy, gdy prędkość wiatru nie jest wyższa niż 0,7 metra na sekundę.

Termorafia

Termografia pozwala na wyszukanie usterek dwoma metodami. Pierwsza z ich wykorzystuje zjawisko nagrzewania się pokrycia dachowego podczas słonecznego dnia – wtedy miejsca suche są cieplejsze od miejsc zawilgoconych, dlatego różnice te można odczytać na termogramach. Druga metoda stosowana jest przy małym nasłonecznieniu i polega na określeniu obszarów, które mają mniejszy opór cieplny – w takich punktach występują zawilgocenia.

Metoda termografii jako lokalizacja przecieków ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bezinwazyjna i pozwala na wykonanie badań w krótkim czasie. Także możliwe jest określenie nawet obniżonych obszarów zawilgocenia. Plusem jest też możliwość rejestracji obrazów termograficznych i ich porównanie. Wśród wad metody termowizyjnej wylicza się głównie jej wrażliwość na czynniki pogodowe, a także dość wysokie koszty. Również metoda ta nie może być stosowana w przypadku każdego typu dachu, na przykład dachów balastowych czy odwróconych.

2016-12-07