Artykuły › Odzież robocza

Odzież robocza

Bezpieczeństwo pracy jest podstawową wartością dla wszystkich wykonujących pracę, która może narazić pracownika na uraz, uszkodzenie ciała czy nadmierną eksploatację.

Odzież robocza

Dlatego, zgodnie z prawem pracy, każdy nowoprzyjęty pracownik lub taki, który zmienia stanowisko pracy musi przejść odpowiednie szkolenie. I to szkolenie teoretyczne oraz praktyczne na stanowisku pracy, tak aby poznać wszelkie niebezpieczeństwa łączące się z danymi zadaniami oraz sposoby zabezpieczenia się przed wypadkami.

Zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy

Podstawowym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest odzież robocza. Każde stanowisko na wyposażeniu posiada określoną ilość i rodzaj odzieży roboczej oraz akcesoriów, które bezwzględnie powinny być stosowane przez pracownika. Buty robocze, okulary, rękawice ochronne, odzież ochronna. Wszystko to ma zabezpieczać, chronić, ale i podnosić komfort samej pracy.

Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie elementy odzieży roboczej były dokładnie dopasowane do konkretnej sylwetki, rodzaju wykonywanej pracy, a także aby one same były wykonane z jakościowych materiałów. Jakość w tym przypadku wpływa na bezpieczeństwo. Im materiał z jakiego są wykonane elementy odzieży oraz akcesoria jest bardziej zaawansowany technologicznie tym posiada więcej cech wpływających na komfort i bezpieczeństwo. 

Nie każda wykonywana praca wymaga najlepszych tkanin czy materiałów. Odzież robocza to też rękawiczki do pielenia w ogrodzie. Ale w sklepach stacjonarnych czy online można kupić również odzież wysoce specjalistyczną dostosowaną do konkretnych niebezpieczeństw, na które naraża się pracownik podczas pracy.

Profesjonalna odzież robocza

Niestety mimo obowiązku stosowania odzieży roboczej można zauważyć czasem laickim okiem, że bywa z tym różnie. Wcale do rzadkości nie należy widok wędrującego po rusztowaniach pracownika bez kasku czy spawacza bez okularów ochronnych.Takie sceny są na porządku dziennym w miastach, gdzie wykonuje się prace elewacyjne. Karygodne, ale prawdziwe.

Odzież robocza nie służy przecież wyłącznie do ochrony rąk przed zimnem czy buty ochronne nie służą wyłącznie do ochrony przed mokrym podłożem. Zadaniem profesjonalnej odzieży roboczej jest przyjęcie na siebie pierwszego kontaktu w razie jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia.

2018-02-07